Türkiye’de Hipodrom Olmayan Şehir Kalmayacak!

0
438

atyarisi3b

TJK yani Türkiye Jokey Kulübü’nün hazırlığını strateji çerçevesinde bir plan seçildi ve hipodrom bulunmayan iller için bir çalışma yapılacağı açıklandı. Hipodromsuz iller bu tesise gelecekte kavuşturulacak!

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı olan Yasin Kadri Ekinci’nin AA muhabirine yaptığı açıklamalara bakılırsa at yarışı sektörü gelecekte değişecek. Gelişimin planlamasıyla ilgili olarak önemli bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Ekinci, at yarışının ekonomiye olan katkısından daha çok sosyal ve kültürel alanda da paylaşılması gereken bir sektör olduğuna işaret edildi. Dikkatleri bu düşüncesi ile üzerine çeken Başkan, yarışların yaygınlaştırılmasını istiyor. Müşterek bahsin dünyaya Türk at yarışını göstermesini istiyor ve sektörün aslında nerede olması gerektiği konularında plan hazırladıklarından bahsediyor.
Türkiye dünya yarış otoritesi içinde gerçek bir söz sahibi konuma getirilmek isteniyor. Hedeflerini küçük olmadığından bahseden Ekinci, gece gündüz bunun için çalıştıklarını ve herkesten destek beklediklerini ifade ediyor. Bu sektörün çok önemli olduğunun altını çizen Başkan, sektörün sadece oyun yönü tanınıyor dedi. Aslında çok değişik boyutları olduğunu ve bunu paylaşmak durumunda kaldıklarını söylüyor.
Bulundukları kentlerde hipodromların ciddi katma değer sağladığı bir gerçektir. İstanbul’da yer alan hipodrom sektöründen belediyelere geçtiğimiz yıl 34,5 milyon lira vergi ödendi. Bu demek oluyor ki at yarışına 1 lira yatırıldığında 6 lira olarak geri dönüyor.

Strateji planı sayesinde Türkiye’de her şehirde hipodrom olması hedefleniyor. Bu sektörün özelleşse de özelleşmese de geleceğini belirlemek için ciddi strateji belgesi yayınlamak istediklerini söyleyen Ekinci, hazırlanan belgede yarışçılığın nasıl olması gerektiğini belirlemenin öncelikli plan olduğunu söyledi. Ortaya attığı iddialı düşüncesi de Türkiye’de tüm şehrinde bir hipodrom olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here