Milli Piyango İhalesinde ŞOK!

0
351

milli_piyango_logo

Milli Piyango Özelleştirme ihalesini kazanan şirket olan Net Holding geçtiğimiz günler de şok bir karar açıklayarak Milli Piyango ihalesinden çekildiğini duyurdu!

Net Holding Lisans Sözleşmesini Neden İmzalamadı?
Net Holding, lisans sözleşmesini imzalamak için 15 Nisan 2015 tarihine kadar ek süre istemişti. Son verdiği kararda sözleşmenin 15 Nisan’da imzalamayacağını belirtti. İmzadan vazgeçme gerekçesi olarak da Dolar Kuru’nda meydana gelen artış gösterildi. 15 Temmuz 2014 tarihinde yapılan anlaşmada 6.9 Milyar TL verecek olan Net Holding, şu anda 8.7 Milyar TL vermesi gerekiyor.

Net Holding’in Yeni İmza Tarihi Ne Zaman?
İmza atılmaması üzerine Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama Net Holding tarafından yollandı. Açıklamada imza tarihinin henüz belli olmadığı ve karar verildiğinde hızlı şekilde açıklanacağı söylendi.

Milli Piyango Lisans İhalesi Geçmişi
Milli Piyango İhalesine verilen en fazla teklif; Net Şans-Hitay Ortaklığı tarafından verilmişti. Bu ortakların teklifi; 2 milyar 755 milyon dolar’dı. Bu kadar yüksek meblağı Pazar genişleterek karşılanabilir, demişlerdi.

Milli Piyango Özelleştirme İhalesi hakkında bilgi için buraya tıklayın.

Net Holding Hisseleri Düştü
Net Holding tarafından yapılan imzayı erteleme kararı üzerine Net Holding hisseleri %7 düşüşe geçti.

Milli Piyango Bahis Oynatma Lisans Sözleşmesi için Karar
Milli Piyango için yapılacak olan lisans sözleşmesi için atılacak imzaların ertelenmesi söz konusu olmayacağı açıklaması geldi. Açıklamayı yapan Maliye Bakanı; Şimşek oldu. Şimşek yaptığı açıklamada eğer; Net Holding bu sözleşmeyi imzalamayıp erteleme tarihi istiyorsa biz buna uyamayız, dedi.

Bu nedenle de Net Holding’in lisans sözleşmesi konusundaki başvurusu yok sayılarak 2. Firmaya bu konuda hak tanınacaktır, dedi. Bu nedenle de şu an için Net Holding’in lisans sözleşmesi imzalama konusundaki planları alt üst oldu, diyebiliriz. Hisselerinde de %7’ye kadar bir düşüş yaşayan Net Holding ağır yara alarak bu sözleşmeyi kapattı, gibi gözüküyor.
ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu yeni firma olarak görülüyor. Yapılan açıklamada iptal olması durumunda adı geçen firmalar arasında ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu yer almaktaydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here