Maltalı Futbolcuya 10 Yıl Şike Cezası

0
417

2008 Avrupa Şampiyonluk maçları sırasında Norveç’ e karşı oynanan maçta yapılan şike olayında suçlu bulunan Maltalı Uluslararası futbolcu Kevin Sammut futbol ile ilişkili tüm faaliyetlerden 10 yıl süre ile men edildi.

UEFA Sammut’un UEFA dürüstlük ve sportmenlik ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle oyuncunun futbol faaliyetlerinden men edildiğini belirtti. Şikeli maç 2008 UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi C Grubunda 2 Haziran 2007 tarihinde Oslo’da oynanan Norveç-Malta karşılaşmasıydı. Malta Futbol Federasyonu tarafından yürütülen soruşturmada Sammut, Kenneth Scicluna ve Stephen Wellman’ın da bulunduğu UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu listesinde yer alan üç oyuncudan biriydi. Malta Futbol Federasyonu geçen yıl Almanya Bochum’da yürütülen şike davalarının Hırvat bir suç örgütü üyesi tarafından çok fazla reklamının yapıldığı gerekçesiyle araştırma başlattı. Marijo Cvrtak ‘ın futbol karşılaşmasından önce Maltalı üç oyuncu ile Oslo’da bir otelde görüştüğü iddia edildi.

Sammut Norveç’in 1-0 önde olduğu karşılaşmanın ilk yarısında oynarken, Scicluna ve Wellman 90 dakika boyunca top koşturdular. Malta karşılaşmayı 4-0 kaybetti.
UEFA’nın dünkü açıklamasına göre, Maltalı futbolcu Kevin Sammut UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu tarafından UEFA disiplin yönetmeliği 5. Maddesinde yer alan dürüstlük ve sportmenlik ilkelerini ihlal ettiği (maçın skorunu değiştirecek davranışta bulunma) gerekçesiyle tüm futbol faaliyetlerinden 10 yıl süre ile men edildi.

Disiplin kurulu diğer iki Maltalı oyuncu Kenneth Scicluna ve Stephen Wellman hakkında yeterli delil bulunmadığından dolayı herhangi bir disiplin cezası uygulayamıyor.
11 kez ülkesinin formasını taşıyan ve Malta Valetta FC kulubünde oynayan Sammut ceza alacak hiçbir davranışta bulunmadığını savunuyor. Karara itiraz etmesi beklenen Sammut, eğer savunma mahkemesinde haksız olduğu iddia edilirse davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyabilecek. UEFA bu tür olayların dünya çapında yankı bulması için dünya futbol yönetim organı FIFA’ya talepte bulunacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here