Bahis Sitelerinden Gönderilen SMS’lere Düzenleme

1
390

SMS

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’u kapsamında alınan kararlarla birlikte mobil cihazlara gelen reklamlarda çeşitli sınırlamalar yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da onayladığı Kanun şartlarına göre kampanya, duyuru veya kutlama mesajları dahilinde kimliği belli olmayan kişiler tarafından gönderilen mesaj türleri de yasaklanacak. Yasağa uymayanlar ise 1000TL ile 10000TL arasında cezaya çarptırılacak. Kanun kapsamında hizmet sağlayıcıları dahi, müşterilerine belirli şartlar ile ulaşım sağlayabilecek. Alışveriş sitelerinde ise hizmet sağlayıcı firmaların uyması gereken şartlar daha fazla görünüyor. Özellikle alışverişin faturalandırma aşamasında yerine getirilmesi gereken birçok yükümlülük bulunuyor.

Ticaret amacıyla yapılan iletişim kapsamında getirilen sınırlandırmalar ile alıcı veya satıcının en açık (yalın) haliyle iletişime geçmesi önlenebilecek. Yani alışveriş yapılan bir sitede sürekli olarak reklam mesajları almak ve kampanya duyurularına dair mesajlar görmek artık son bulacak. Böylece müşteri ve hizmet sağlayıcı arasında sadece mühim konular ve yasanın getirdiği yükümlülükler ile ilgili iletişim kurulacak. Özellikle milyonlarca kişinin şikayet ettiği indirim, kampanya ve kupon gibi çeşitli bahanelerle atılan yüzlerce mesaj, artık yasaklanacak. Sürekli olarak aynı firma veya belli olmayan kişiler tarafından gönderilen kampanya mesajlarının yasaklanması, bu Kanun’da yer alan en geniş kapsamlı maddelerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Ticari iletilerde hizmet sağlayıcıların resmi olarak şahıs veya kurum bilgisi vermesi şart koşulacak. Böylece alınan mesajların kime ait olduğu belirlenebilecek. Aksi takdirde hiçbir şekilde firmaya ait olmayan numaralar ile mesaj gönderilmesi, belirlenen oranda cezaya tabi tutulmasına neden olacak. Cezai durumlarda ise belirlenen şartların tümünün sağlanmaması verilecek ceza tutarını belirleyecek. Bu süreçte alıcılar içinse yasalar bir hayli rahatlatıcı hale getirildi. Cumhurbaşkanı’nın onayladığı yasada dikkat çeken nokta ise alıcıların alabileceği mesajlarla ilgili düzenleme yapabilmesi oldu. Eğer alıcı belirli firmalardan veya kuruluşlardan mesaj almak istiyorsa bunu belirterek kısa sürede alıcının talep ettiği servisler listelenebilecek. Böylece alıcının reklam mesajlarını ayarlayabilmesi sağlanacak.

Eğer alıcı, hizmet sağlayıcıdan reklam almayı istiyorsa ve bir süre sonra bu isteğinden vazgeçerse, hizmet sağlayıcıların reklam mesajı göndermesi kısıtlanacak. Hukuka aykırı olarak bir işlem görülmesi istenmiyorsa alıcı ile hizmet sağlayıcı arasında prosedür gereği yapılan anlaşmalara uyum sağlanması gerekecek. Böylece alıcı ile hizmet sağlayıcının yasalara aykırı hiçbir girişimi bulunmayacak.

İlk aşamada belirlenen kanunları yerine getirmeyen kuruluşlara 1000TL ile 15000TL arasında ceza kesilecek. Bu tutar belirlenen maddeler gereğince değiştirilebilecek. Eğer yasalara aykırı durum birden fazla ise veya en ağır şartlar yerine getirilmemişse uygulanan cezai yaptırım 10 katına çıkabilecek. Bunlara paralel olarak eğer firma/kurum veya kuruluştan mesaj gelmediyse, belirlenemeyen kişiler tarafından reklam mesajlarına maruz kalıyorsanız, tespit edildiği takdirde bu kişilere ise 1000TL ile 10000TL arasında cezai yaptırım uygulanacak. 1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle belirlenen yasa yürürlüğe girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here